To ensure accuracy, please note that images may be representative. Refer to the product data sheet for detailed specifications.
CMD204UWC
| Manufacturer |
VCC |
| Manufacturer Product Number |
CMD204UWC |
Product Description
| This product has been Discontinued |
Description: LED WHITE CLEAR T-1 T/H
| Product Information | | Resources |
Product Attribute
| Attribute Value
|
| Color | White |
| Configuration | Standard |
| Lens Color | Colorless |
| Lens Transparency | Clear |
| Millicandela Rating | 1000mcd |
| Lens Style | Round with Domed Top |
| Lens Size | 3mm, T-1 |
| Voltage - Forward (Vf) (Typ) | 3.7V |
| Current - Test | 20mA |
| Viewing Angle | 22° |
| Mounting Type | Through Hole |
| Wavelength - Dominant | - |
| Wavelength - Peak | 475nm |
| Package / Case | Radial |
| Size / Dimension | - |
| Height (Max) | 5.40mm |
Product Videos
Custom Field