To ensure accuracy, please note that images may be representative. Refer to the product data sheet for detailed specifications.
4318F7
| Manufacturer |
VCC |
| Manufacturer Product Number |
4318F7 |
Product Description
| This product is listed as End Of Life |
Description: LED YELLOW CLEAR T-1 T/H
| Product Information | | Resources |
Product Attribute
| Attribute Value
|
| Color | Yellow |
| Configuration | Standard |
| Lens Color | Colorless |
| Lens Transparency | Clear |
| Millicandela Rating | 85mcd |
| Lens Style | Round with Domed Top |
| Lens Size | 3mm, T-1 |
| Voltage - Forward (Vf) (Typ) | 2.2V |
| Current - Test | 20mA |
| Viewing Angle | 45° |
| Mounting Type | Through Hole |
| Wavelength - Dominant | - |
| Wavelength - Peak | 583nm |
| Package / Case | Radial |
| Size / Dimension | - |
| Height (Max) | 6.37mm |
Product Videos
Custom Field