SB1204WC01-RG
| Manufacturer |
VCC |
| Manufacturer Product Number |
SB1204WC01-RG |
Bulk Pricing
Qty.Price
100
This item is subject to a Tariff Surcharge of 15% that will be added to your cart during check-out.
Product Description
Description: SPECTRABRIGHT SMD R/G LED 1204
| Product Information | | Resources |
Product Attribute
| Attribute Value
| Color | Green, Red |
| Configuration | Common Anode |
| Lens Color | Colorless |
| Lens Transparency | Clear |
| Millicandela Rating | 90mcd Green, 85mcd Red |
| Lens Style | Rectangle with Domed Top |
| Lens Size | - |
| Voltage - Forward (Vf) (Typ) | 2V Green, 2V Red |
| Current - Test | 20mA Green, 20mA Red |
| Viewing Angle | 120° |
| Mounting Type | Surface Mount, Right Angle |
| Wavelength - Dominant | 570nm Green, 635nm Red |
| Wavelength - Peak | - |
| Package / Case | 3-SMD, No Lead |
| Size / Dimension | 3.00mm L x 1.00mm W |
| Height (Max) | 1.20mm |
SpectraBright Series 1204 Package Size SMD RGB & Bi-Color LEDs
- Package size 1204
- Tape and reel packaged for high-speed auto insertion
- Through-hole, SMD
- Clear lens
- Tri-color: RGB
- Bi-color: Red/Green, Yellow/Green, Amber/Green
- Enjoy high visibility in a range of working environments thanks to a wide, 120° viewing angle
- High and low intensity options available. Mcd ranging from 15 to 160 mcd
- For custom LED color contact VCC
- MIL-STD-750 D:1026, and MIL-STD-883 D:1005 Standards
Product Videos
Custom Field
Tariff Rate 15%