To ensure accuracy, please note that images may be representative. Refer to the product data sheet for detailed specifications.
CMDA6AR7D1S
| Manufacturer |
VCC |
| Manufacturer Product Number |
CMDA6AR7D1S |
Bulk Pricing
Qty.Price
1
50
100
250
500
1000
2500
$0.42
$0.40
$0.39
$0.38
$0.37
$0.35
$0.33
Product Description
| This product is listed as Not For New Designs |
Description: LED RED DIFFUSED 0603 SMD
| Product Information | | Resources |
Product Attribute
| Attribute Value
|
| Color | Red |
| Configuration | Standard |
| Lens Color | - |
| Lens Transparency | Diffused |
| Millicandela Rating | 90mcd |
| Lens Style | Rectangle with Flat Top |
| Lens Size | 1.00mm x 0.80mm |
| Voltage - Forward (Vf) (Typ) | 1.9V |
| Current - Test | 20mA |
| Viewing Angle | 170° |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Wavelength - Dominant | - |
| Wavelength - Peak | 637nm |
| Package / Case | 0603 (1608 Metric) |
| Size / Dimension | 1.60mm L x 0.80mm W |
| Height (Max) | 0.80mm |
Product Videos
Custom Field