To ensure accuracy, please note that images may be representative. Refer to the product data sheet for detailed specifications.
CMDA5AR7D1S
| Manufacturer |
VCC |
| Manufacturer Product Number |
CMDA5AR7D1S |
Bulk Pricing
Qty.Price
1
50
100
250
500
1000
2500
$1.02
$0.98
$0.95
$0.92
$0.89
$0.86
$0.80
This item is subject to a Tariff Surcharge of 10% that will be added to your cart during check-out.
Product Description
Description: LED RED DIFFUSED 0805 SMD
| Product Information | | Resources |
Product Attribute
| Attribute Value
|
| Color | Red |
| Configuration | Standard |
| Lens Color | - |
| Lens Transparency | Diffused |
| Millicandela Rating | 90mcd |
| Lens Style | Rectangle with Flat Top |
| Lens Size | 1.40mm x 1.25mm |
| Voltage - Forward (Vf) (Typ) | 1.9V |
| Current - Test | 20mA |
| Viewing Angle | 170° |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Wavelength - Dominant | - |
| Wavelength - Peak | 637nm |
| Package / Case | 0805 (2012 Metric) |
| Size / Dimension | 2.00mm L x 1.25mm W |
| Height (Max) | 0.80mm |
Product Videos
Custom Field
Tariff Rate 10%