To ensure accuracy, please note that images may be representative. Refer to the product data sheet for detailed specifications.
CMD17-21VRC/TR8
| Manufacturer |
VCC |
| Manufacturer Product Number |
CMD17-21VRC/TR8 |
Bulk Pricing
Qty.Price
1
50
100
250
500
$0.29
$0.28
$0.27
$0.26
$0.25
Product Description
Description: LED RED CLEAR 0805 SMD
| Product Information | | Resources |
Product Attribute
| Attribute Value
|
| Color | Red |
| Configuration | Standard |
| Lens Color | Colorless |
| Lens Transparency | Clear |
| Millicandela Rating | 13mcd |
| Lens Style | Rectangle with Flat Top |
| Lens Size | 1.40mm x 1.25mm |
| Voltage - Forward (Vf) (Typ) | 2V |
| Current - Test | 20mA |
| Viewing Angle | 140° |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Wavelength - Dominant | - |
| Wavelength - Peak | 640nm |
| Package / Case | 0805 (2012 Metric) |
| Size / Dimension | 2.00mm L x 1.25mm W |
| Height (Max) | 1.20mm |
Product Videos
Custom Field