To ensure accuracy, please note that images may be representative. Refer to the product data sheet for detailed specifications.
7016X1/5
| Manufacturer |
VCC |
| Manufacturer Product Number |
7016X1/5 |
Bulk Pricing
Qty.Price
50
100
250
500
1000
2500
$0.65
$0.63
$0.61
$0.59
$0.57
$0.53
This item is subject to a Tariff Surcharge of 5% that will be added to your cart during check-out.
Product Description
Description: LED GREEN/RED CLEAR SMD
| Product Information | | Resources |
Product Attribute
| Attribute Value
|
| Color | Green, Red |
| Configuration | Independent |
| Lens Color | Colorless |
| Lens Transparency | Clear |
| Millicandela Rating | 14.5mcd Green, 12.5mcd Red |
| Lens Style | Rectangle with Flat Top |
| Lens Size | 2.30mm x 2.10mm |
| Voltage - Forward (Vf) (Typ) | 2.2V Green, 1.75V Red |
| Current - Test | 20mA Green, 20mA Red |
| Viewing Angle | 110° |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Wavelength - Dominant | - |
| Wavelength - Peak | 570nm Green, 660nm Red |
| Package / Case | 4-SMD, No Lead |
| Size / Dimension | 3.00mm L x 2.49mm W |
| Height (Max) | 1.30mm |
Product Videos
Custom Field
Tariff Rate 5%