To ensure accuracy, please note that images may be representative. Refer to the product data sheet for detailed specifications.
7016X11
| Manufacturer |
VCC |
| Manufacturer Product Number |
7016X11 |
Bulk Pricing
Qty.Price
50
100
250
500
1000
2500
$0.47
$0.46
$0.44
$0.43
$0.42
$0.39
This item is subject to a Tariff Surcharge of 5% that will be added to your cart during check-out.
Product Description
Description: LED RED CLEAR 1208 SMD
| Product Information | | Resources |
Product Attribute
| Attribute Value
|
| Color | Red |
| Configuration | Standard |
| Lens Color | Colorless |
| Lens Transparency | Clear |
| Millicandela Rating | 16mcd |
| Lens Style | Rectangle with Flat Top |
| Lens Size | 2.30mm x 1.60mm |
| Voltage - Forward (Vf) (Typ) | 1.75V |
| Current - Test | 20mA |
| Viewing Angle | 110° |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Wavelength - Dominant | - |
| Wavelength - Peak | 660nm |
| Package / Case | 1208 (3020 Metric) |
| Size / Dimension | 3.00mm L x 2.00mm W |
| Height (Max) | 1.50mm |
Product Videos
Custom Field
Tariff Rate 5%