To ensure accuracy, please note that images may be representative. Refer to the product data sheet for detailed specifications.
7010X11
| Manufacturer |
VCC |
| Manufacturer Product Number |
7010X11 |
Product Description
| This product has been Discontinued |
Description: LED RED CLEAR 1206 SMD
| Product Information | | Resources |
Product Attribute
| Attribute Value
|
| Color | Red |
| Configuration | Standard |
| Lens Color | Colorless |
| Lens Transparency | Clear |
| Millicandela Rating | 17mcd |
| Lens Style | Rectangle with Flat Top |
| Lens Size | 1.80mm x 1.50mm |
| Voltage - Forward (Vf) (Typ) | 1.7V |
| Current - Test | 20mA |
| Viewing Angle | 70° |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Wavelength - Dominant | - |
| Wavelength - Peak | 660nm |
| Package / Case | 1206 (3016 Metric) |
| Size / Dimension | 3.00mm L x 1.50mm W |
| Height (Max) | 1.50mm |
Product Videos
Custom Field