To ensure accuracy, please note that images may be representative. Refer to the product data sheet for detailed specifications.
4300T1LC
| Manufacturer |
VCC |
| Manufacturer Product Number |
4300T1LC |
Product Description
| This product is listed as End Of Life |
Description: LED RED DIFFUSED T/H AXIAL
| Product Information | | Resources |
Product Attribute
| Attribute Value
|
| Color | Red |
| Configuration | Standard |
| Lens Color | Red |
| Lens Transparency | Diffused |
| Millicandela Rating | 1mcd |
| Lens Style | Round with Domed Top |
| Lens Size | 1.78mm Dia |
| Voltage - Forward (Vf) (Typ) | 1.8V |
| Current - Test | 2mA |
| Viewing Angle | 90° |
| Mounting Type | Through Hole, Axial |
| Wavelength - Dominant | - |
| Wavelength - Peak | 635nm |
| Package / Case | Axial, Flat Leads |
| Size / Dimension | 2.21mm L x 2.04mm W |
| Height (Max) | 2.92mm |
Product Videos
Custom Field