To ensure accuracy, please note that images may be representative. Refer to the product data sheet for detailed specifications.
L79D-R125-W
| Manufacturer |
VCC |
| Manufacturer Product Number |
L79D-R125-W |
Bulk Pricing
Qty.Price
10
25
50
100
250
500
$11.35
$10.97
$10.61
$10.27
$9.95
$9.00
Product Description
| This product is listed as Not For New Designs |
Description: LED IND RED DIFF 125VAC 6" LEADS
| Product Information | | Resources |
Product Attribute
| Attribute Value
|
| Type | LED |
| Lamp Color | Red |
| Lens Color | Red |
| Lens Transparency | Diffused |
| Ratings | AC |
| Voltage | 125V |
| Current | 20mA |
| Panel Cutout Shape | Round |
| Panel Cutout Dimensions | 0.31" (7.87mm) |
| Lens Size | - |
| Lens Style | Round with Flat Top |
| Millicandela Rating | 80mcd |
| Wavelength - Peak | - |
| Viewing Angle | 60° |
| Termination Style | Wire Leads - 6" (152.40mm) |
| Ingress Protection | - |
| Features | - |
Product Videos
Custom Field