To ensure accuracy, please note that images may be representative. Refer to the product data sheet for detailed specifications.
6091M1-12V
| Manufacturer |
VCC |
| Manufacturer Product Number |
6091M1-12V |
Bulk Pricing
Qty.Price
10
25
50
100
250
500
$8.18
$7.90
$7.64
$7.40
$7.17
$6.51
Product Description
Description: INDICATOR SOLID STATE RED PNL MT
| Product Information | | Resources |
Product Attribute
| Attribute Value
|
| Type | LED |
| Lamp Color | Red |
| Lens Color | - |
| Lens Transparency | - |
| Ratings | - |
| Voltage | 12V |
| Current | - |
| Panel Cutout Shape | Round |
| Panel Cutout Dimensions | 0.38" (9.65mm) |
| Lens Size | 9.90mm Dia |
| Lens Style | Round with Domed Top |
| Millicandela Rating | - |
| Wavelength - Peak | - |
| Viewing Angle | - |
| Termination Style | Wire Leads - 4.6" (116.84mm) |
| Ingress Protection | NEMA 13 |
| Features | Oil Resistant |
Product Videos
Custom Field