To ensure accuracy, please note that images may be representative. Refer to the product data sheet for detailed specifications.
5400A3
| Manufacturer |
VCC |
| Manufacturer Product Number |
5400A3 |
Product Description
| This product is listed as End Of Life |
Description: LED AMBER 5/16" HOLE PANEL MOUNT
| Product Information | | Resources |
Product Attribute
| Attribute Value
|
| Type | LED |
| Lamp Color | Amber |
| Lens Color | - |
| Lens Transparency | - |
| Ratings | - |
| Voltage | 2V |
| Current | 35mA |
| Panel Cutout Shape | Round |
| Panel Cutout Dimensions | 0.32" (8.13mm) |
| Lens Size | 9.70mm Dia |
| Lens Style | Round with Domed Top |
| Millicandela Rating | 120mcd |
| Wavelength - Peak | - |
| Viewing Angle | - |
| Termination Style | Wire Leads - 4.6" (116.84mm) |
| Ingress Protection | - |
| Features | - |
Product Videos
Custom Field