To ensure accuracy, please note that images may be representative. Refer to the product data sheet for detailed specifications.
5400A1
| Manufacturer |
VCC |
| Manufacturer Product Number |
5400A1 |
Bulk Pricing
Qty.Price
10
25
50
100
250
500
$3.81
$3.68
$3.56
$3.44
$3.34
$3.03
Product Description
Description: LED RED 5/16" HOLE PANEL MOUNT
| Product Information | | Resources |
Product Attribute
| Attribute Value
|
| Type | LED |
| Lamp Color | Red |
| Lens Color | - |
| Lens Transparency | - |
| Ratings | Vf (Typ), If (Max) |
| Voltage | 2V |
| Current | 35mA |
| Panel Cutout Shape | Round |
| Panel Cutout Dimensions | 0.32" (8.13mm) |
| Lens Size | 9.70mm Dia |
| Lens Style | Round with Domed Top |
| Millicandela Rating | 120mcd |
| Wavelength - Peak | - |
| Viewing Angle | - |
| Termination Style | Wire Leads - 4.6" (116.84mm) |
| Ingress Protection | - |
| Features | - |
Product Videos
Custom Field