To ensure accuracy, please note that images may be representative. Refer to the product data sheet for detailed specifications.
5111F1LC
| Manufacturer |
VCC |
| Manufacturer Product Number |
5111F1LC |
Product Description
| This product is listed as End Of Life |
Description: LED RED 5/32" HOLE PANEL MOUNT
| Product Information | | Resources |
Product Attribute
| Attribute Value
|
| Type | LED |
| Lamp Color | Red |
| Lens Color | - |
| Lens Transparency | Diffused |
| Ratings | Vf (Typ), If (Max) |
| Voltage | 1.8V |
| Current | 7mA |
| Panel Cutout Shape | Round |
| Panel Cutout Dimensions | 0.16" (4.06mm) |
| Lens Size | 3mm, T-1 |
| Lens Style | Round with Domed Top |
| Millicandela Rating | 2.5mcd |
| Wavelength - Peak | 635nm |
| Viewing Angle | - |
| Termination Style | - |
| Ingress Protection | - |
| Features | - |
Product Videos
Custom Field