5110F1-12V
| Manufacturer |
VCC |
| Manufacturer Product Number |
5110F1-12V |
Bulk Pricing
Qty.Price
10
Product Description
Description: LED RED T1 12V PANEL MNT
| Product Information | | Resources |
Product Attribute
| Attribute Value
| Type | LED |
| Lamp Color | Red |
| Lens Color | - |
| Lens Transparency | Diffused |
| Ratings | Vf (Typ), If (Max) |
| Voltage | 12V |
| Current | 20mA |
| Panel Cutout Shape | Round |
| Panel Cutout Dimensions | 0.16" (4.06mm) |
| Lens Size | 3mm, T-1 |
| Lens Style | Round with Domed Top |
| Millicandela Rating | 8mcd |
| Wavelength - Peak | 655nm |
| Viewing Angle | - |
| Termination Style | Wire Leads - 4.4" (111.80mm) |