To ensure accuracy, please note that images may be representative. Refer to the product data sheet for detailed specifications.
5102H3-5V
| Manufacturer |
VCC |
| Manufacturer Product Number |
5102H3-5V |
Bulk Pricing
Qty.Price
10
25
50
100
250
500
$2.19
$2.12
$2.05
$1.98
$1.92
$1.76
Product Description
Description: LED AMBER 1/4" HOLE 5V PANEL MNT
| Product Information | | Resources |
Product Attribute
| Attribute Value
|
| Type | LED |
| Lamp Color | Amber |
| Lens Color | - |
| Lens Transparency | - |
| Ratings | DC |
| Voltage | 5V |
| Current | 15mA |
| Panel Cutout Shape | Round |
| Panel Cutout Dimensions | 0.25" (6.35mm) |
| Lens Size | - |
| Lens Style | Round with Domed Top |
| Millicandela Rating | 7mcd |
| Wavelength - Peak | 583nm |
| Viewing Angle | - |
| Termination Style | Wire Leads - 6" (152.40mm) |
| Ingress Protection | - |
| Features | - |
Product Videos
Custom Field