To ensure accuracy, please note that images may be representative. Refer to the product data sheet for detailed specifications.
5100H1LC
| Manufacturer |
VCC |
| Manufacturer Product Number |
5100H1LC |
Bulk Pricing
Qty.Price
10
25
50
100
250
500
$1.98
$1.92
$1.85
$1.79
$1.74
$1.57
Product Description
Description: LED RED 1/4" HOLE LOW CUR PNLMNT
| Product Information | | Resources |
Product Attribute
| Attribute Value
|
| Type | LED |
| Lamp Color | Red |
| Lens Color | - |
| Lens Transparency | - |
| Ratings | Vf (Typ), If (Max) |
| Voltage | 1.8V |
| Current | 7mA |
| Panel Cutout Shape | Round |
| Panel Cutout Dimensions | 0.25" (6.35mm) |
| Lens Size | - |
| Lens Style | Round with Domed Top |
| Millicandela Rating | 2mcd |
| Wavelength - Peak | 635nm |
| Viewing Angle | - |
| Termination Style | Wire Leads - 6" (152.40mm) |
| Ingress Protection | - |
| Features | - |
Product Videos
Custom Field