To ensure accuracy, please note that images may be representative. Refer to the product data sheet for detailed specifications.
5100H1/5
| Manufacturer |
VCC |
| Manufacturer Product Number |
5100H1/5 |
Bulk Pricing
Qty.Price
10
25
50
100
250
500
$2.53
$2.44
$2.36
$2.29
$2.22
$1.99
Product Description
Description: LED RED/GRN BICLR 1/4"HOLE PNLMN
| Product Information | | Resources |
Product Attribute
| Attribute Value
|
| Type | LED |
| Lamp Color | Green, Red |
| Lens Color | - |
| Lens Transparency | - |
| Ratings | Vf (Typ), If (Max) |
| Voltage | 2.2V Green, 2.2V Red |
| Current | 20mA Green, 20mA Red |
| Panel Cutout Shape | Round |
| Panel Cutout Dimensions | 0.25" (6.35mm) |
| Lens Size | - |
| Lens Style | Round with Domed Top |
| Millicandela Rating | 6mcd Green, 6mcd Red |
| Wavelength - Peak | 565nm Green, 650nm Red |
| Viewing Angle | - |
| Termination Style | Wire Leads - 6" (152.40mm) |
| Ingress Protection | - |
| Features | - |
Product Videos
Custom Field