To ensure accuracy, please note that images may be representative. Refer to the product data sheet for detailed specifications.
5682F5
| Manufacturer |
VCC |
| Manufacturer Product Number |
5682F5 |
Product Description
| This product has been Discontinued |
Description: LED GREEN/RED DUAL T1 RT ANG PCB
| Product Information | | Resources |
Product Attribute
| Attribute Value
|
| Color | Green (x 1), Red (x 1) |
| Wavelength - Peak | 565nm, 635nm |
| Configuration | 2 High |
| Current | 25mA Green, 25mA Red |
| Millicandela Rating | 8.5mcd Green, 10mcd Red |
| Viewing Angle | - |
| Lens Type | - |
| Lens Style | Round with Domed Top |
| Lens Size | 3mm, T-1 |
| Voltage Rating | 2.3V Green, 2.2V Red |
| Mounting Type | Through Hole, Right Angle |
Product Videos
Custom Field