To ensure accuracy, please note that images may be representative. Refer to the product data sheet for detailed specifications.
5650F7
| Manufacturer |
VCC |
| Manufacturer Product Number |
5650F7 |
Bulk Pricing
Qty.Price
10
25
50
100
250
500
$1.25
$1.21
$1.17
$1.13
$1.10
$1.02
Product Description
| This product is listed as End Of Life |
Description: LED YEL T1 QUAD RIGHT ANGLE PCB
| Product Information | | Resources |
Product Attribute
| Attribute Value
|
| Color | Yellow |
| Wavelength - Peak | 585nm |
| Configuration | Single |
| Current | 10mA |
| Millicandela Rating | 6.3mcd |
| Viewing Angle | - |
| Lens Type | Diffused, Tinted |
| Lens Style | Round with Domed Top |
| Lens Size | 3mm, T-1 |
| Voltage Rating | 2.1V |
| Mounting Type | Through Hole, Right Angle |
Product Videos
Custom Field