To ensure accuracy, please note that images may be representative. Refer to the product data sheet for detailed specifications.
5360F3
| Manufacturer |
VCC |
| Manufacturer Product Number |
5360F3 |
Product Description
| This product is listed as End Of Life |
Description: LED T-1 QUAD AMB 603NM RA ASSY
| Product Information | | Resources |
Product Attribute
| Attribute Value
|
| Color | Amber (x 4) |
| Wavelength - Peak | 603nm |
| Configuration | 4 Wide |
| Current | 30mA |
| Millicandela Rating | 7mcd |
| Viewing Angle | - |
| Lens Type | Diffused, Tinted |
| Lens Style | Round with Domed Top |
| Lens Size | 3mm, T-1 |
| Voltage Rating | 2.2V |
| Mounting Type | Through Hole, Right Angle |
Product Videos
Custom Field