To ensure accuracy, please note that images may be representative. Refer to the product data sheet for detailed specifications.
5311F5
| Manufacturer |
VCC |
| Manufacturer Product Number |
5311F5 |
Bulk Pricing
Qty.Price
10
25
50
100
$1.74
$1.68
$1.62
$1.57
Product Description
| This product has been Discontinued |
Description: LED GREEN 1.25IN HIGH PC MOUNT
| Product Information | | Resources |
Product Attribute
| Attribute Value
|
| Color | Green |
| Wavelength - Peak | 562nm |
| Configuration | Single |
| Current | 10mA |
| Millicandela Rating | 16mcd |
| Viewing Angle | - |
| Lens Type | Tinted |
| Lens Style | Round with Domed Top |
| Lens Size | 3mm, T-1 |
| Voltage Rating | 2.2V |
| Mounting Type | Through Hole |
Product Videos
Custom Field