3FL40-300
| Manufacturer |
Tamura |
| Manufacturer Product Number |
3FL40-300 |
Bulk Pricing
Qty.Price
10
Product Description
Description: Power Transformer; • Type: Laminated Core; • Voltage - Primary: 115V, 230V; • Voltage - Secondary (Full Load): Parallel 20V, Series 40V; • Power - Max: 12VA; • Mounting Type: Through Hole
| Product Information | | Resources |
Product Attribute
| Attribute Value
| Type | Laminated Core |
| Voltage - Primary | 115V, 230V |
| Voltage - Secondary (Full Load) | Parallel 20V, Series 40V |
| Current - Output (Max) | Parallel 600mA, Series 300mA |
| Primary Winding(s) | Dual |
| Secondary Winding(s) | Dual |
| Center Tap | No |
| Power - Max | 12VA |
| Mounting Type | Through Hole |
| Termination Style | PC Pin |
| Size / Dimension | 63.50mm L x 50.80mm W |
| Height - Seated (Max) | 27.05mm |