EPM1505SJ
| Manufacturer |
Tamura |
| Manufacturer Product Number |
EPM1505SJ |
Bulk Pricing
Qty.Price
10
This item is subject to a Tariff Surcharge of 25% that will be added to your cart during check-out.
Product Description
Description: Power Supplies - Board Mount; • DC DC Converters; • Type: Isolated Module; • Number of Outputs: 1; • Voltage - Output 1: 15V; • Current - Output (Max): 500mA; • Mounting Type: Through Hole; • Package / Case: 14-DIP Module, 10 Leads
| Product Information | | Resources |
Product Attribute
| Attribute Value
| Type | Isolated Module |
| Number of Outputs | 1 |
| Voltage - Input (Min) | 110V |
| Voltage - Input (Max) | 450V |
| Voltage - Output 1 | 15V |
| Current - Output (Max) | 500mA |
| Power (Watts) | 8 W |
| Voltage - Isolation | 3 kV |
| Applications | Household Appliances, ITE (Commercial) |
| Features | OCP, OTP, OVP |
| Operating Temperature | -20°C ~ 80°C (With Derating) |
| Efficiency | 0.88 |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | 14-DIP Module, 10 Leads |
| Size / Dimension | 1.30" L x 1.22" W x 0.81" H (33.0mm x 31.0mm x 20.7mm) |
Product Videos
Custom Field
Tariff Rate 25%