S28S500D24ZM
| Manufacturer |
Tamura |
| Manufacturer Product Number |
S28S500D24ZM |
Bulk Pricing
Qty.Price
10
Product Description
Description: Current Sensor • For Measuring: AC/DC • Sensor Type: Hall Effect, Closed Loop • Current - Sensing: 500A • Number of Channels: 1 • Voltage - Supply: ±15V ~ 24V • Accuracy: ±0.1% • Polarization: Bidirectional • Mounting Type: -
| Product Information | | Resources |
Product Attribute
| Attribute Value
| For Measuring | AC/DC |
| Sensor Type | Hall Effect, Closed Loop |
| Current - Sensing | 500A |
| Number of Channels | 1 |
| Output | Ratiometric, Current |
| Sensitivity | - |
| Frequency | DC ~ 100kHz |
| Linearity | ±0.1% |
| Accuracy | ±0.1% |
| Voltage - Supply | ±15V ~ 24V |
| Response Time | 1µs |
| Current - Supply (Max) | 30mA |
| Operating Temperature | -40°C ~ 70°C |