LA01P170S05
| Manufacturer |
Tamura |
| Manufacturer Product Number |
LA01P170S05 |
Bulk Pricing
Qty.Price
10
This item is subject to a Tariff Surcharge of 20% that will be added to your cart during check-out.
Product Description
Description: Current Sensor • For Measuring: AC/DC • Sensor Type: Hall Effect, Open Loop • Current - Sensing: 170A • Number of Channels: 1 • Voltage - Supply: 4.5V ~ 5.5V • Accuracy: ±1% • Polarization: Bidirectional • Mounting Type: Through Hole
| Product Information | | Resources |
Product Attribute
| Attribute Value
| For Measuring | AC/DC |
| Sensor Type | Hall Effect, Open Loop |
| Current - Sensing | 170A |
| Number of Channels | 1 |
| Output | Ratiometric, Voltage |
| Sensitivity | 12.5mV/A |
| Frequency | DC ~ 400kHz |
| Linearity | ±1% |
| Accuracy | ±1% |
| Voltage - Supply | 4.5V ~ 5.5V |
| Response Time | 1µs |
| Current - Supply (Max) | 10mA |
| Operating Temperature | -40°C ~ 90°C |
| Polarization | Bidirectional |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Module |
Product Videos
Custom Field
Tariff Rate 20%