L40S1T0D15M
| Manufacturer |
Tamura |
| Manufacturer Product Number |
L40S1T0D15M |
Bulk Pricing
Qty.Price
10
Product Description
Description: Current Sensor • For Measuring: AC/DC • Sensor Type: Hall Effect, Open Loop • Current - Sensing: 1000A • Number of Channels: 1 • Voltage - Supply: ±12V ~ 15V • Accuracy: - • Polarization: Bidirectional • Mounting Type: Chassis Mount
| Product Information | | Resources |
Product Attribute
| Attribute Value
| For Measuring | AC/DC |
| Sensor Type | Hall Effect, Open Loop |
| Current - Sensing | 1000A |
| Number of Channels | 1 |
| Output | Ratiometric, Voltage |
| Sensitivity | - |
| Frequency | DC ~ 25kHz |
| Linearity | ±0.1% |
| Accuracy | - |
| Voltage - Supply | ±12V ~ 15V |
| Response Time | 5µs |
| Current - Supply (Max) | 25mA |
| Operating Temperature | -40°C ~ 105°C (TA) |