F03P015S05L
| Manufacturer |
Tamura |
| Manufacturer Product Number |
F03P015S05L |
Bulk Pricing
Qty.Price
10
This item is subject to a Tariff Surcharge of 40% that will be added to your cart during check-out.
Product Description
Description: Current Sensor; • For Measuring: AC; • Sensor Type: Flux Gate, Closed Loop; • Current - Sensing: 15A; • Voltage - Supply: 4.75V ~ 5.25V; • Polarization: Bidirectional; • Mounting Type: Through Hole
| Product Information | | Resources |
Product Attribute
| Attribute Value
| For Measuring | AC |
| Sensor Type | Flux Gate, Closed Loop |
| Current - Sensing | 15A |
| Number of Channels | 1 |
| Output | Ratiometric, Voltage |
| Sensitivity | 41.67mV/A |
| Frequency | 300kHz |
| Linearity | ±0.1% |
| Accuracy | - |
| Voltage - Supply | 4.75V ~ 5.25V |
| Response Time | 0.3µs |
| Current - Supply (Max) | 30mA |
| Operating Temperature | -40°C ~ 105°C |
| Polarization | Bidirectional |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Module |
Product Videos
Custom Field
Tariff Rate 40%