To ensure accuracy, please note that images may be representative. Refer to the product data sheet for detailed specifications.
SunLED XLUR61D
| Manufacturer |
SunLED |
| Manufacturer Product Number |
XLUR61D |
Product Description
SunLED Thru Hole LED; 1.8mm Round Subminiature; Red; Diffused; Red; 1.9V; Radial; -
Thru Hole LED • Color: Red • Lens Color: Red • Lens Transparency: Diffused • Lens Style: Round with Domed Top • Lens Size: 1.80mm Dia • Voltage - Forward (Vf) (Typ): 1.9V • Wavelength - Dominant: 617nm • Features: -
Product Information
| Manufacturer |
SunLED |
| Product Category |
LED |
| Product Sub Category |
Thru Hole LED |
| Series |
|
| Catalog Part Number |
XLUR61D |
Specifications
| Product Attribute |
Attribute Value |
| Color | Red |
| Configuration | Standard |
| Lens Color | Red |
| Lens Transparency | Diffused |
| Millicandela Rating | 9mcd |
| Lens Style | Round with Domed Top |
| Lens Size | 1.80mm Dia |
| Voltage - Forward (Vf) (Typ) | 1.9V |
| Current - Test | 10mA |
| Viewing Angle | 70° |
| Mounting Type | Through Hole |
| Wavelength - Dominant | 617nm |
| Wavelength - Peak | 627nm |
| Features | - |
| Package / Case | Radial |
| Supplier Device Package | 1.8mm Round Subminiature |
| Size / Dimension | - |
| Height (Max) | 3.10mm |
Product Videos
Custom Field