To ensure accuracy, please note that images may be representative. Refer to the product data sheet for detailed specifications.
SunLED XLUGR59M
| Manufacturer |
SunLED |
| Manufacturer Product Number |
XLUGR59M |
Bulk Pricing
Qty.Price
1
25
100
250
500
1000
$0.44
$0.43
$0.40
$0.37
$0.35
$0.33
Product Description
SunLED XLxxxx59x Series Thru Hole LED; T-1 3/4; Green, Red; Diffused; White; 2.2V Green, 2V Red; Radial - 3 Leads; -
Thru Hole LED • Color: Green, Red • Lens Color: White • Lens Transparency: Diffused • Lens Style: Round with Domed Top • Lens Size: 5mm, T-1 3/4 • Voltage - Forward (Vf) (Typ): 2.2V Green, 2V Red • Wavelength - Dominant: 568nm Green, 617nm Red • Features: -
Specifications
| Product Attribute |
Attribute Value |
| Color | Green, Red |
| Configuration | Common Cathode |
| Lens Color | White |
| Lens Transparency | Diffused |
| Millicandela Rating | 59mcd Green, 39mcd Red |
| Lens Style | Round with Domed Top |
| Lens Size | 5mm, T-1 3/4 |
| Voltage - Forward (Vf) (Typ) | 2.2V Green, 2V Red |
| Current - Test | 20mA Green, 20mA Red |
| Viewing Angle | 60° |
| Mounting Type | Through Hole |
| Wavelength - Dominant | 568nm Green, 617nm Red |
| Wavelength - Peak | 565nm Green, 627nm Red |
| Features | - |
| Package / Case | Radial - 3 Leads |
| Supplier Device Package | T-1 3/4 |
| Size / Dimension | - |
| Height (Max) | 8.60mm |
Product Videos
Custom Field