To ensure accuracy, please note that images may be representative. Refer to the product data sheet for detailed specifications.
SunLED XLMDK12W
| Manufacturer |
SunLED |
| Manufacturer Product Number |
XLMDK12W |
Product Description
SunLED XLxx12x Series Thru Hole LED; T-1 3/4 (5mm); Red; Clear; Colorless; 2.5V; Radial; -
Thru Hole LED • Color: Red • Lens Color: Colorless • Lens Transparency: Clear • Lens Style: Round with Domed Top • Lens Size: 5mm, T-1 3/4 • Voltage - Forward (Vf) (Typ): 2.5V • Wavelength - Dominant: 630nm • Features: -
Specifications
| Product Attribute |
Attribute Value |
| Color | Red |
| Configuration | Standard |
| Lens Color | Colorless |
| Lens Transparency | Clear |
| Millicandela Rating | 3490mcd |
| Lens Style | Round with Domed Top |
| Lens Size | 5mm, T-1 3/4 |
| Voltage - Forward (Vf) (Typ) | 2.5V |
| Current - Test | 20mA |
| Viewing Angle | 20° |
| Mounting Type | Through Hole |
| Wavelength - Dominant | 630nm |
| Wavelength - Peak | 650nm |
| Features | - |
| Package / Case | Radial |
| Supplier Device Package | T-1 3/4 (5mm) |
| Size / Dimension | - |
| Height (Max) | 8.70mm |
Product Videos
Custom Field