To ensure accuracy, please note that images may be representative. Refer to the product data sheet for detailed specifications.
SunLED XBMR53D
| Manufacturer |
SunLED |
| Manufacturer Product Number |
XBMR53D |
Product Description
SunLED Thru Hole LED; T-1 3/4 (5mm); Red; Diffused; Red; 9V; Radial; Flashing
Thru Hole LED • Color: Red • Lens Color: Red • Lens Transparency: Diffused • Lens Style: Round with Domed Top • Lens Size: 5mm, T-1 3/4 • Voltage - Forward (Vf) (Typ): 9V • Wavelength - Dominant: 640nm • Features: Flashing
Product Information
| Manufacturer |
SunLED |
| Product Category |
LED |
| Product Sub Category |
Thru Hole LED |
| Series |
|
| Catalog Part Number |
XBMR53D |
| Status | Obsolete |
Specifications
| Product Attribute |
Attribute Value |
| Color | Red |
| Configuration | Standard |
| Lens Color | Red |
| Lens Transparency | Diffused |
| Millicandela Rating | 79mcd |
| Lens Style | Round with Domed Top |
| Lens Size | 5mm, T-1 3/4 |
| Voltage - Forward (Vf) (Typ) | 9V |
| Current - Test | 22mA |
| Viewing Angle | 60° |
| Mounting Type | Through Hole |
| Wavelength - Dominant | 640nm |
| Wavelength - Peak | 655nm |
| Features | Flashing |
| Package / Case | Radial |
| Supplier Device Package | T-1 3/4 (5mm) |
| Size / Dimension | - |
| Height (Max) | 8.60mm |
Product Videos
Custom Field