To ensure accuracy, please note that images may be representative. Refer to the product data sheet for detailed specifications.
Stancor / White Rodgers SW-316
Bulk Pricing
Qty.Price
5
10
25
50
$23.44
$22.73
$22.06
$19.88
Product Description
Power Transformer • Mounting : PC Board • Primary Winding: Single • Primary Voltage: 115 VAC • Individual Output Voltage: 8.0 VAC • Individual Output Current: 150 mA • Series Output Voltage: 16.0 C.T. • Parallel Output Current: 300 mA • Power Rating: 2.5 V |
|
| Product Information | | Resources |
| Manufacturer | Stancor / White Rodgers | | Product Category | Transformer | | Product Sub Category | Power Transformer | | Series | SW Series |
| | |
Product Attribute
| Attribute Value
|
| Mounting | PC Board |
| Primary Voltage | 115 VAC |
| Primary Winding | Single |
| AC/DC | AC |
| Individual Output Voltage | 8.0 VAC |
| Individual Output Current | 150 mA |
| Series Output Voltage | 16.0 C.T. |
| Parallel Output Current | 300 mA |
| Power Rating | 2.5 V |
| Termination | PCB -Through Hole |
| Agency Approval | UL/CSA |
Product Videos
Custom Field