To ensure accuracy, please note that images may be representative. Refer to the product data sheet for detailed specifications.
6612-1-15-66220
| Manufacturer |
Solico |
| Manufacturer Product Number |
6612-1-15-66220 |
Product Description
Description: LED Indicators • Voltage: 14V • Shape: Round • Type: LED • Termination Style: 6" Wire • Base Color: White • Bezel Finish: Matte Black • Lens Style: Faceted Dome Transparent • Lens Color: Amber
| Product Information | | Resources |
| Manufacturer | Solico | | Product Category | Pilot Lights-Indicators | | Product Sub Category | LED Indicators | | Series | 66 Series |
| | |
Product Attribute
| Attribute Value
|
| Voltage | 14V |
| Shape | Round |
| Type | LED |
| Termination Style | 6" Wire |
| Base Color | White |
| Bezel Finish | Matte Black |
| Lens Style | Faceted Dome Transparent |
| Lens Color | Amber |
| Body Material | Nylon |
| Lens Material | Polycarbonate |
| Wire Gauge | 20 ga |
| Wire Strip | 1/2" |
| Panel Thickness | .050" to .187 |
| Series 66 |
- Fits into .690" panel hole
- Threaded mount
- LED cluster lighting
- Daylight Visible
- Supplied w/ hex nut, lock washer and gasket
- Splashproof
|
Product Videos
Custom Field