To ensure accuracy, please note that images may be representative. Refer to the product data sheet for detailed specifications.
Product Description
| This product has been Discontinued |
Description: THERM PAD 100.84X70.36MM W/ADH
| Product Information | | Resources |
| Manufacturer | Sensata Technologies - Crydom | | Product Category | Thermal Pads | | Product Sub Category | | | Series | |
| | |
Product Attribute
| Attribute Value
|
| Usage | Three Phase SSRs |
| Type | Pad, Sheet |
| Shape | Rectangular |
| Outline | 100.84mm x 70.36mm |
| Thickness | 0.0050" (0.127mm) |
| Adhesive | Adhesive - One Side |
| Color | Pink |
| Thermal Conductivity | 0.7W/m-K |
Product Videos
Custom Field