To ensure accuracy, please note that images may be representative. Refer to the product data sheet for detailed specifications.
HP2-AC240V
| Manufacturer |
Panasonic |
| Manufacturer Product Number |
HP2-AC240V |
Bulk Pricing
Qty.Price
1
5
10
$28.62
$27.56
$25.66
Product Description
| This product has been Discontinued |
Description: General Purpose Relay • Coil Voltage: 220-240 VAC • Contact Configuration: 2C DPDT • Current: 10 Amps • Mounting: Plug-In • Operating Function: Single Side Stable
| Product Information | | Resources |
Product Attribute
| Attribute Value
|
| Mounting Type | Socketable |
| Coil Voltage | 240VAC |
| Contact Form | DPDT (2 Form C) |
| Contact Rating (Current) | 10 A |
| Switching Voltage | 250VAC - Nom |
| Coil Current | 9 mA |
| Coil Type | Non Latching |
| Features | - |
| Termination Style | Plug In, Quick Connect - 0.205" (5.2mm) |
| Seal Rating | - |
| Coil Insulation | - |
| Must Operate Voltage | 192 VAC |
| Must Release Voltage | 72 VAC |
| Operate Time | 25 ms |
| Release Time | 25 ms |
| Operating Temperature | -50°C ~ 40°C |
| Contact Material | Silver (Ag) |
Product Videos
Custom Field