HL1-HTM-DC12V
| Manufacturer |
Panasonic |
| Manufacturer Product Number |
HL1-HTM-DC12V |
Product Description
| This product has been Discontinued |
Description: Power Relay • Coil Voltage: 12 VDC • Contact Configuration: 1C SPDT • Current: 15 Amps • Mounting: Bracket - Top Mount • Operating Function: Single Side Stable
| Product Information | | Resources |
Product Attribute
| Attribute Value
| Mounting Type | Chassis Mount |
| Coil Voltage | 12VDC |
| Contact Form | SPDT (1 Form C) |
| Contact Rating (Current) | 15 A |
| Switching Voltage | 125VAC - Nom |
| Coil Current | 75 mA |
| Coil Type | Non Latching |
| Features | - |
| Termination Style | Quick Connect - 0.187" (4.7mm) |
| Seal Rating | - |
| Coil Insulation | - |
| Must Operate Voltage | 9.6 VDC |
| Must Release Voltage | 1.2 VDC |
| Operate Time | 10 ms |
| Release Time | 5 ms |
| Operating Temperature | -50°C ~ 70°C |