HC4D-HL-AC240V
| Manufacturer Product Number |
HC4D-HL-AC240V |
| Mounting Type | Socketable |
| Coil Voltage | 240VAC |
| Contact Form | 4PDT (4 Form C) |
| Contact Rating (Current) | 3 A |
| Switching Voltage | 250VAC - Max |
| Coil Current | 5 mA |
| Coil Type | Non Latching |
| Features | Lighted Indicator |
| Coil Insulation | - |
| Must Operate Voltage | 192 VAC |
| Must Release Voltage | 72 VAC |
| Operate Time | 20 ms |
| Release Time | 20 ms |
| Operating Temperature | -50°C ~ 60°C |