HC4D-H-DC110V
| Manufacturer |
Panasonic |
| Manufacturer Product Number |
HC4D-H-DC110V |
Product Description
| This product has been Discontinued |
Description: General Purpose Relay • Coil Voltage: 110 VDC • Contact Configuration: 4C 4PDT • Current: 3 Amps • Mounting: Plug-In • Operating Function: Single Side Stable
| Product Information | | Resources |
Product Attribute
| Attribute Value
| Mounting Type | Socketable |
| Coil Voltage | 110VDC |
| Contact Form | 4PDT (4 Form C) |
| Contact Rating (Current) | 3 A |
| Switching Voltage | 250VAC - Max |
| Coil Current | 10 mA |
| Coil Type | Non Latching |
| Features | - |
| Termination Style | Plug In |
| Seal Rating | - |
| Coil Insulation | - |
| Must Operate Voltage | 88 VDC |
| Must Release Voltage | 11 VDC |
| Operate Time | 20 ms |
| Release Time | 20 ms |
| Operating Temperature | -50°C ~ 70°C |