HC2-HL-AC12V-F
| Manufacturer |
Panasonic |
| Manufacturer Product Number |
HC2-HL-AC12V-F |
Product Description
| This product has been Discontinued |
Description: General Purpose Relay • Coil Voltage: 12 VAC • Contact Configuration: 2C DPDT • Current: 7 Amps • Mounting: Plug-In • Operating Function: Single Side Stable
| Product Information | | Resources |
Product Attribute
| Attribute Value
| Mounting Type | Socketable |
| Coil Voltage | 12VAC |
| Contact Form | DPDT (2 Form C) |
| Contact Rating (Current) | 7 A |
| Switching Voltage | 250VAC - Max |
| Coil Current | 100 mA |
| Coil Type | Non Latching |
| Features | Lighted Indicator |
| Termination Style | Plug In |
| Seal Rating | - |
| Coil Insulation | - |
| Must Operate Voltage | 9.6 VAC |
| Must Release Voltage | 3.6 VAC |
| Operate Time | 20 ms |
| Release Time | 20 ms |
| Operating Temperature | -50°C ~ 60°C |