To ensure accuracy, please note that images may be representative. Refer to the product data sheet for detailed specifications.
CB1A-P-12V
| Manufacturer |
Panasonic |
| Manufacturer Product Number |
CB1A-P-12V |
Bulk Pricing
Qty.Price
1
5
10
25
50
$4.42
$4.26
$3.97
$3.71
$3.48
Product Description
Description: RELAY AUTOMOTIVE SPST 40A 12V
| Product Information | | Resources |
Product Attribute
| Attribute Value
|
| Coil Type | Non Latching |
| Coil Current | 117 mA |
| Coil Voltage | 12VDC |
| Contact Form | SPST-NO (1 Form A) |
| Contact Rating (Current) | 40 A |
| Switching Voltage | 14VDC - Nom |
| Must Operate Voltage | 7 VDC |
| Must Release Voltage | 1.2 VDC |
| Operate Time | 15 ms |
| Release Time | 15 ms |
| Features | Sealed - Fully |
| Mounting Type | Through Hole |
| Termination Style | PC Pin |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
Product Videos
Custom Field