ALZN1B24W
| Manufacturer |
Panasonic |
| Manufacturer Product Number |
ALZN1B24W |
Product Description
Description: Power Relays • Rated Coil Voltage: 24 VDC • Contact Arrangement: 1C SPDT • Contact Current: 16 A • Operating Function : Single side stable • Terminal Type: PC Board • Protective Construction: Flux-resistant • Relay Shape : Low profile type • Coil Insulation Class: Class B insulation
| Product Information | | Resources |
Product Attribute
| Attribute Value
| Rated Coil Voltage | 24 VDC |
| Contact Arrangement | 1C SPDT |
| Contact Current | 16 A |
| Operating Function | Single side stable |
| Terminal Type | PC Board |
| Protective Construction | Flux-resistant |
| Relay Shape | Low profile type |
| Coil Insulation Class | Class B insulation |
| Operate Voltage (@20oC) | Max. 70% V of rated coil voltage (Initial) |
| Release Voltage (at20°C) | Min. 10% V of rated coil voltage (Initial) |
| Rated Operating Current [±10%] (at 20°C) | 16.7 mA |
| Resistance [±10%] (at 20°C) | 1,440 ? |
| Rated Operating Power | 400 mW |
| Max. Allowable Voltage | 120% V of rated coil voltage (at 85°C) |
| Contact Shape | Single |
| Contact Resistance (Initial) | Max. 100 m? (by voltage drop 6 V DC 1 A) |
| Contact Material | AgSnO2 type |
| Contact Rating (Resistive Load) | 16 A 250 V AC |
| Max. Switching Power (Resistive Load) | 4,000 VA |
| Max. Switching Voltage | 440 V AC |
| Max. Switching Current | 16 A |
| Min. Switching Load (Reference Value) | 100 mA 5 V DC |
| Insulation Resistance (Initial) | Min. 1,000 M? (at 500 V DC, Measured portion is the same as the case of dielectric strength.) |
| Dielectric Strength (Initial): Between Open Contacts | 1,000 Vrms for 1 min (detection current: 10 mA) |
| Dielectric Strength (Initial): Between Contact and Coil | 5,000 Vrms for 1 min (detection current: 10 mA) |
| Surge Withstand Voltage (Initial): Between Contact and Coil | 10,000 V |
| Operate Time (Initial) (At 20oC) | Max. 15 ms at rated coil voltage (without bounce) |
| Hock Resistance (Functional) | 100 m/s2 (half-sine shock pulse: 11 ms, detection time: 10 µs) |
| Hock Resistance (Destructive) | 1,000 m/s2 (half-sine shock pulse: 6 ms) |
| Vibration Resistance (Functional) | 10 to 55 Hz (at double amplitude of 1.5 mm, Only the N.C. contact is 0.8 mm, detection time: 10 µs) |
| Vibration Resistance (Destructive) | 10 to 55 Hz (at double amplitude of 1.5 mm) |
| Mechanical Life | Min. 106 ope. (switching frequency: at 180 times/min) |
| Resistive Load | [at 20°C, switching frequency: at 20 times/min (ON : OFF = 1.5 s : 1.5 s)] N.O.: Min. 50x103 ope. 16 A 250 V AC N.C.: Min. 10x103 ope. 16 A 250 V AC |
| LZ-N SERIES RELAYS |
| Series Description: EN60335-1 GWT compliant, 15.7 mm Low profile, 1 Form A/1 Form C 16 A, Power relays |
| Applications: Home appliance, Office equipment, Industrial equipment |
- Low profile type with height of 15.7 mm
- 12.5 (W) x 28.8 (L) x 15.7 (H) mm
- Long insulation distance(between contact and coil): (1) Clearance/creepage distance : Min.10 mm / (2) Surge withstand voltage : 10,000 V