ALE72B24
Manufacturer
Panasonic
Manufacturer Product Number
ALE72B24
Product Description
This product has been Discontinued
Description: Power Relays • Rated Coil Voltage: 24 VDC • Contact Arrangement: 1A SPST-NO • Contact Current: 16 A • Operating Function : Single side stable • Terminal Type: Tab terminal (TMP type) PCB side three terminals (includes one dummy terminal) • Rated Operating Power Type : High sensitive type • Coil Insulation Class: Class B insulation • Protective Construction: Flux-resistant
Product Information Resources
Product Attribute Attribute Value Rated Coil Voltage 24 VDC Contact Arrangement 1A SPST-NO Contact Current 16 A Operating Function Single side stable Terminal Type Tab terminal (TMP type) PCB side three terminals (includes one dummy terminal) Rated Operating Power Type High sensitive type Coil Insulation Class Class B insulation Protective Construction Flux-resistant Insulation Distance [Between contact and coil] Clearance: Min. 8 mm, Creepage: Min. 9.5 mm Operate Voltage (@20oC) Max. 75% V of Rated coil voltage (initial) Release Voltage (at20°C) Min. 5% V of Rated coil voltage (initial) Rated Operating Current [±10%] (at 20°C) 8.3 mA Resistance [±10%] (at 20°C) 2,880 ? Rated Operating Power 200 mW Max. Allowable Voltage (at 20°C 68°F) 145% V of Rated coil voltage Contact Shape Single Contact Resistance (Initial) Max. 100 m? (by voltage drop 6 V DC 1 A) Contact Material AgSnO2 type Contact Rating (Resistive Load) 16 A 277 V AC Max. Switching Power (Resistive Load) 4,432 VA Max. Switching Voltage 277 V AC Max. Switching Current 16 A Min. Switching Load (Reference Value) 100 mA 5 V DC Insulation Resistance (Initial) Min. 1,000 M? (At 500 V DC, Measured portion is the same as the case of dielectric strength.) Dielectric Strength (Initial): Between Open Contacts 1,000 Vrms for 1 min. (detection current: 10 mA) Dielectric Strength (Initial): Between Contact and Coil 4,000 Vrms for 1 min. (detection current: 10 mA) Surge Withstand Voltage (Initial): Between Contact and Coil 10,000 V Operate Time (Initial) (At 20oC) Max. 20 ms (at rated coil voltage, without bounce) Release Time (Initial) (at 20°C) Max. 25 ms (at rated coil voltage, without bounce, with diode) Hock Resistance (Functional) Min. 200 m/s2 (half-sine shock pulse: 11 ms;, detection time: 10 µs) Hock Resistance (Destructive) Min. 1,000 m/s2 (half-sine shock pulse: 6 ms) Vibration Resistance (Functional) 10 to 55 Hz (at double amplitude of 1.5 mm, detection time: 10 µs) Vibration Resistance (Destructive) 10 to 55 Hz (at double amplitude of 1.5 mm) Mechanical Life Min. 2x106 ope. (at 180 times/min.) Conditions Ambient temperature: -40 to +85°C Humidity: 5 to 85% R.H. (Avoid icing and condensation) Resistive Load -
LE SERIES RELAYS Series Description: 1 Form A 16A power relay for micro wave oven Applications: Microwave ovens, , Refrigerators, OA equipment
Long insulation distance
Creepage distance and clearances between contact and coil: Clearance Min. 8 mm Creepage Min. 9.5 mm
Surge withstand voltage: 10,000V
Low operating power Rated operating power: 400mW/200mW (High sensitive type)