Product Description
Optifuse ANX-I Series Automotive Fuse; 80 A; Requires Holder; 2 Terminal; Clear; 32 V; Blade, Max, LED
Automotive Fuse • Mounting Type: Requires Holder • Fuse Type: 2 Terminal • Current Rating (Amps): 80 A • Voltage Rating - DC: 32 V • Package / Case: Blade, Max, LED • Size / Dimension: 1.142" L x 0.350" W x 0.850" H (29.00mm x 8.90mm x 21.60mm) • Color: Clear
Product Information
| Manufacturer | Optifuse |
| Product Category | Fuse |
| Product Sub Category | Automotive Fuse |
| Series | ANX-I Series |
| Catalog Part Number | ANX-I-80A |
Specifications
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Mounting Type | Requires Holder |
| Fuse Type | 2 Terminal |
| Current Rating (Amps) | 80 A |
| Voltage Rating - AC | - |
| Voltage Rating - DC | 32 V |
| Response Time | - |
| Breaking Capacity @ Rated Voltage | 1kA |
| Package / Case | Blade, Max, LED |
| Size / Dimension | 1.142" L x 0.350" W x 0.850" H (29.00mm x 8.90mm x 21.60mm) |
| Body Material | PA66 |
| Terminal Material | Zinc Alloy |
| Approval Agency | ISO8820, SAE |
| Color | Clear |
Series Features
ANX-I
Series DescriptionBlade - Maxi Style - LED
- The largest blade style fuse, it is built for heavy-duty loads associated with DC battery operated equipment.
- Comes with LED indication that illuminates when the fuse has opened, conveniently shortening response times by pinpointing which device needs replacement.
- Designed with industry-standard color coding for easy amperage identification.
- NEW: Select products are available in attractive retail packaging including blister & clamshell packs and convenient multi amperage assortment packs.