To ensure accuracy, please note that images may be representative. Refer to the product data sheet for detailed specifications.
Bulk Pricing
Qty.Price
1
10
25
50
100
250
$9.12
$8.10
$7.29
$6.63
$6.34
$5.83
Product Description
Description: 1/4" x 1 1/4" FUSE CERAMIC BODY-SUPER FAST-ACTING - 20A
| Product Information | | Resources |
| Manufacturer | OptiFuse | | Product Category | Fuses | | Product Sub Category | Ceramic Body Fuse - Fast Acting Fuses | | Series | SCA Series |
| | |
Product Attribute
| Attribute Value
|
| Mounting Type | Requires Holder |
| Fuse Type | Cartridge, Glass |
| Current Rating (Amps) | 20 A |
| Voltage Rating - AC | 500 V |
| Voltage Rating - DC | - |
| Response Time | Fast Blow |
| Package / Case | 3AB, 3AG, 1/4" x 1-1/4" |
| Breaking Capacity @ Rated Voltage | 10kA |
| Melting I²t | - |
| Approval Agency | cURus, TUV |
| Operating Temperature | - |
| Color | - |
| Size / Dimension | 0.250" Dia x 1.252" L (6.35mm x 31.80mm) |
Product Videos
Custom Field