To ensure accuracy, please note that images may be representative. Refer to the product data sheet for detailed specifications.
Bulk Pricing
Qty.Price
1
10
25
50
100
250
$2.42
$2.15
$1.93
$1.76
$1.68
$1.55
Product Description
Description: RESETTABLE FUSE-120V AC/DC - RADIAL LEAD
| Product Information | | Resources |
| Manufacturer | OptiFuse | | Product Category | Fuses | | Product Sub Category | Resettable Fuses | | Series | RS120 Series |
| | |
Product Attribute
| Attribute Value
|
| Type | Polymeric |
| Voltage - Max | 120V (135V Int) |
| Current - Hold (Ih) (Max) | 1.85 A |
| Current - Trip (It) | 3.7 A |
| Current - Max | 12 A |
| Time to Trip | 12.6 s |
| Resistance - Initial (Ri) (Min) | 80 mOhms |
| Resistance - Post Trip (R1) (Max) | 190 mOhms |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Ratings | - |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Disc |
| Size / Dimension | 0.783" Dia x 0.161" T (19.90mm x 4.10mm) |
| Height - Seated (Max) | 0.980" (24.90mm) |
| Thickness (Max) | - |
| Lead Spacing | 0.201" (5.10mm) |
Product Videos
Custom Field