To ensure accuracy, please note that images may be representative. Refer to the product data sheet for detailed specifications.
Bulk Pricing
Qty.Price
1
10
25
50
100
250
$1.11
$0.99
$0.89
$0.81
$0.77
$0.71
Product Description
Description: RESETTABLE FUSE-120V AC/DC - RADIAL LEAD
| Product Information | | Resources |
| Manufacturer | OptiFuse | | Product Category | Fuses | | Product Sub Category | Resettable Fuses | | Series | RS120 Series |
| | |
Product Attribute
| Attribute Value
|
| Type | Polymeric |
| Voltage - Max | 120V (135V Int) |
| Current - Hold (Ih) (Max) | 500 mA |
| Current - Trip (It) | 1 A |
| Current - Max | 3 A |
| Time to Trip | 6 s |
| Resistance - Initial (Ri) (Min) | 500 mOhms |
| Resistance - Post Trip (R1) (Max) | 1.17 Ohms |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Ratings | - |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Disc |
| Size / Dimension | 0.362" Dia x 0.150" T (9.20mm x 3.80mm) |
| Height - Seated (Max) | 0.587" (14.90mm) |
| Thickness (Max) | - |
| Lead Spacing | 0.201" (5.10mm) |
Product Videos
Custom Field