D3V-16G4K-1C25-K
| Manufacturer |
Omron |
| Manufacturer Product Number |
D3V-16G4K-1C25-K |
Bulk Pricing
Qty.Price
1
Product Description
Description: Snap-Action Switches Circuit: SPDT Switch Function: On-Mom Current Rating (Amps): 16A (AC), 10A (DC) Voltage Rating - AC: 250 V Voltage Rating - DC: 30 V Actuator Type: Simulated Roller Lever Mounting Type: Chassis Mount Termination Style: Quick Connect - 0.187" (4.7mm)
| Product Information | | Resources |
Product Attribute
| Attribute Value
| Circuit | SPDT |
| Switch Function | On-Mom |
| Current Rating (Amps) | 16A (AC), 10A (DC) |
| Voltage Rating - AC | 250 V |
| Voltage Rating - DC | 30 V |
| Actuator Type | Simulated Roller Lever |
| Mounting Type | Chassis Mount |
| Termination Style | Quick Connect - 0.187" (4.7mm) |
| Ingress Protection | IP40 |
| Operating Force | 75gf |
| Release Force | 10gf |
| Pretravel | 0.157" (4.0mm) |
| Differential Travel | 0.118" (3.0mm) |
| Overtravel | 0.062" (1.6mm) |
| Operating Temperature | -25°C ~ 85°C |
| D3V Miniature Basic Switch |
| Series Description: Reliable Basic Switch with External Lever |
- Available by 21 A, 16 A, 11 A, 6 A and 0.1 A models, all with self-cleaning contacts.