D3V-11-1A5-K
| Manufacturer |
Omron |
| Manufacturer Product Number |
D3V-11-1A5-K |
Bulk Pricing
Qty.Price
25
Product Description
Description: Snap-Action Switches Circuit: SPDT Switch Function: On-Mom Current Rating (Amps): 11A (AC), 6A (DC) Voltage Rating - AC: 250 V Voltage Rating - DC: 30 V Actuator Type: Pin Plunger Mounting Type: Chassis Mount Termination Style: Solder Terminals
| Product Information | | Resources |
Product Attribute
| Attribute Value
| Circuit | SPDT |
| Switch Function | On-Mom |
| Current Rating (Amps) | 11A (AC), 6A (DC) |
| Voltage Rating - AC | 250 V |
| Voltage Rating - DC | 30 V |
| Actuator Type | Pin Plunger |
| Mounting Type | Chassis Mount |
| Termination Style | Solder Terminals |
| Ingress Protection | IP40 |
| Operating Force | 200gf |
| Release Force | 50gf |
| Pretravel | 0.047" (1.2mm) |
| Differential Travel | 0.016" (0.4mm) |
| Overtravel | 0.040" (1.0mm) |
| Operating Temperature | -25°C ~ 85°C |
| D3V Miniature Basic Switch |
| Series Description: Reliable Basic Switch with External Lever |
- Available by 21 A, 16 A, 11 A, 6 A and 0.1 A models, all with self-cleaning contacts.